اینترنت نسل 3
۱۴۰۰/۱۲/۲۰
اینترنت نسل 3
اینترنت نسل 3 یا web 3.0 چیست ؟

آیا میدانستید اینترنت هم مانند خیلی از نرم افزار ها آپدیت میشود ؟ بله درسته ، اینترنت هم مانند سیستم عامل گوشی همراهتان به ورژن جدید ارتقا پیدا میکند اما با 2 تفاوت.

سیستم عامل گوشی شما شاید در یک ساعت آپدیت شود و شما قبل از آپدیت شدن از ویژگی های جدید آن اطلاع دارید که در ورژن جدید  قرار است چه اتفاقات و قابلیت های جدیدی اضافه شود.

اما آپدیت شدن اینترنت اینگونه نیست! تقریبا هیچ پیشفرضی از آنچه قرار است اتفاق بیافتد وجود ندارد، قبل از آپدیت شدن نمیدانیم در ورژن جدید چه ویژگی ها، چه امکانات جدیدی وجود خواهد داشت.

و چیزی که این ماجرا را هیجان انگیزتر میکند این است که آپدیت شدن اینترنت سالها به طول می انجامد.

شاید در سال 1983 اگر به کسی میگفتید با اینترنت قرار تصاویر با کیفیت 4k در لحظه جابجا شود و نقشه کل دنیا با ترافیک تمام خیابان ها در دست همه افراد خواهد بود، شما را یک خیال پرداز خطاب میکردند.

آن روز ها اینترنت در اولین ورژن خود بود که بیشتر شبیه به کتابانه ای جهانی بود. 10 سال تمام طول کشید تا اینترنت به نسل 2 (web 2.0) ارتقا پیدا کند. تمام استفاده های کنونی ما اعم از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتساپ، تمام خدمات گوگل ، کلاس های آنلاین ، وبینار ها و ... دست آورد ورژن 2 اینترنت است.

حال که من در حال بارگذاری این مطلب هستم، و شما که درحال خواند آن، اینترنت درحال آپدیت شدن به نسل 3 می باشد. اما واقعا نمیدانیم قرار است این آپدیت چند سال طول بکشد و نتیجه آن چه خواهد شد!

متاورس ، NFT ها ، بازی های آنلاین که روز به روز در حال پیشرفت هستند، اینترنت غیر متمرکز، همه این ها بخش کوچک و پیش پا افتاده ای از ورژن جدید اینترنت خواهند بود.

منتظر اتفاقات جالب و جدید اینترنت باشید.